Fermivin LS2
PRIMARY AND SECONDARY fermentación
PURPOSE
Fermivin® LS2 is suitable for making all types of vino, even in difficult conditions (low temperature, highly clarified must, low turbidity less than 80 NTU) and achieves complete sugar consumption.
It is highly suitable for sparkling vino production (bottle fermentación in closed tanks – Charmat method – or using traditional techniques).
Tasting notes
This strain respects the aromatic profile of each vino and does not release any fermentación aromatic compounds.
Metabolic characteristics
| SO2 production | < 10 mg/L |
| Glycerol production | 5 – 7 g/L |
| Volatile acid production | < 0.18 g/L |
| Acetaldehyde production | < 20 mg/L |
| H2S production | Low |
| Killer factor | Killer |
Oenological properties
| Fermentations kinetics | Fast |
| Nutrients requirements | Low |
| Alcohol tolerance | 16 % vol. |
| Temperature range | 12-28 °C, 54-82 °F |
Origin
Specie: Saccharomyces cerevisiae var. bayanus
Strain LS2 was selected in the Champagne region (France) and validated by OENOBRANDS.
Science and Technology

(Veneto – Italy).
Explore related solutions:
Looking for a more holistic approach to winemaking? Discover our advanced winemaking solutions related to Fermivin LS2.
Looking for something else?
Visit our Solution section, where we provide expert guidance, popular knowledge, and novel approaches arranged by vinification process. From fermentación to filtration/bottling, we’ve got you covered with solutions to improve every step of your winemaking process.
Discover the FERMIVIN range







